६१ किलो सुन प्रकरणमा ५० जनालाई प्रतिवादी बनाएर मुद्दा दर्ता हुने

.

प्रहरीको केन्द्रिय अनुसन्धान ब्युरो (सिआइबी)ले हङकङबाट तस्करी गरी ल्याइएको ६१ किलो सुन प्रकरणमा ५० जनालाई प्रतिवादी बनाएर मुद्दा चलाउने भएको छ । बुधवार नेपाल प्रहरीको केन्द्रिय अनुसन्धान ब्युरो (सिआइबी)को कार्यालयमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा यो प्रकरणमा अमला रोक्कासहित ५० जनालाई प्रतिवादी बनाएर ६१ किलो सुन प्रकरणको प्रतिवेदन वकिल कार्यालयमा बुझाउन लागेको जानकारी दिएको छ । पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै प्रहरी अतिरिक्त महानिरीक्षक (एआईजी) किरण बज्राचार्यले ५० जना प्रतिवादीहरु मध्ये ३२ जना पक्राउ परेको र १८ जना फरार रहेको बताउनु भयो । उहाँले फरार मध्ये १४ जना विदेशी नागरिक र ४ जना नेपाली रहेका उल्लेख गर्नुभयो । उहाँले सबैजनालाई गरेर ३ अर्ब ५० करोड २ लाख १६ हजार ५५२ रुपैयाँको बिगो दाबी गर्दै सरकारी वकिल कार्यालयमा प्रतिवेदन बुझाउन लागेको बताउनु भयो । उहाँले अनुसन्धानका क्रममा तस्करहरुले सिनामंगलबाट फेला परेको ६१ किलोसहित विभिन्न चरणमा अनुसन्धान गरी बरामद सबै ब्रेक प्याड जोख्दा ३०२.६२ किलो सुन ल्याएको खुलेको बताउनु भयो । उहाँले योजनावद्ध विदेशी संलग्न भएर तस्करी भएको देखिएको बताउनु भयो । उहाँले ६० केजी सुन तस्करी प्रकरणको अनुसन्धानको फाइल फेरि पनि खुल्ने बताउनु भयो । उहाँले आगामी दिनमा पनि अनुसन्धान हुने र त्यसबाट खुल्ने प्रतिवादीलाई समेटेर पूरक अभियोग पत्र लैजान लागिएको बताउनु भयो । उहाँले सिआइबीले अनुसन्धान प्रतिवेदन बुझाउन लागे पनि यसको अनुसन्धान नसकिएको बताउनु भयो । प्रमुख बज्राचार्यले हालसम्म २३ नेपाली र ९ विदेशी पक्राउ परेको बताउनु भयो । उहाँले पक्राउ परेकाबिरुद्ध भन्सार ऐनअन्तर्गत अवैध सुन पैठारी र संगठित अपराध, नागरिकता सम्बन्धी ऐन, राहदानी ऐन, अध्यागमन ऐन सम्बन्धी कसुरको कारबाही अगाडि बढाउन सिफारिस गरिएको बताउनु भयो ।
उहाँले भन्नुभयो,‘४२ जना टिमले ३५ दिनसम्म अनुसन्धान गरेर आज ६० केजी सुन काण्ड मुद्धाको जिल्ला सरकारी वकिलको कार्यालयमा प्रतिवेदन सहित पेश गर्ने तयारीमा छौं । सुन काण्डमा देखिएका टेक्निकल पाटोहरुलाई हेरेर अनुसन्धानलाई अझ बढी वैज्ञानिक ढङ्गले हेर्ने हिसावले अनुसन्धानको क्रममा ४२ जनाको टिमलाई पनि टेक्निकल टिम भनेर राखौं । अनुसन्धान टिमले बनाएर काम गरियो । ६० केजी भन्सार ऐन अन्तरर्गत अवैध सुन पैठारी तथा संगठित अपराधमा मुद्दा लग्यौं । नेपाल राष्ट्र बैंक ऐन २०५८ को दफा ९५ अनुसार कारबाही हुनेछ । मुलुकी ऐन अपराध संहिता २०७४ र नेपाल नागरिकता ऐन २०६३ अनुसार कारबाही हुने छ । राहदानी ऐन २०७६ र अध्यागमन ऐन २०५० अनुसार पनि कारबाही हुनेछ । जसमा ३२ जना व्यक्तिहरु पक्राउ परेका छन् । ३२ जनामा २३ जना नेपाली र ९ जना विदेशी नागकिहरु संलगन रहेको छन् । १८ जना फहार रहेका छन् । जसमा १४ जना विदेशी र ४ जना नेपाली रहेका छन् । रेडिटे«ड लिंकबाट  आयात गरिएको सुन ६० केजी रहेकामा पछि सबैतिरबाट संकलन गर्दा ३ सय दुई किलो देखिएको छ । ३०२.६२ किलो सुन हंकङबाट ल्याएको देखिएको छ ।  ३०२.६२ केजी सुनको अहिलेको मूल्यमा मूल्याङ्कन गर्दा ३ अर्ब ५० करोड २ लाख १६ हजार ५५२ रुपैयाँको बिगो कायम गरेर मुद्दा दर्ता गराउँदै छौं । पक्राउ परेको चाइनिज समूहले पाँच वटा कम्पनीहरु खडा गरेर अन्य सुनहरु ल्याएको पनि देखिएको छ । अहिले रेडिटे«ड लिंकबाट  ल्याएको सुनलाई मात्रै अनुसन्धानमा राखेका छौं । अन्य सुनको अनुसन्धान गर्न बाँकी छ । नेपाली नागरिकता बनाउने विदेशी नागरिकहरुको विषयमा थप अनुसन्धान गर्दैछौं । सुनको रकम भुक्तानी डिजिटल रुपमा गरेको देखिएको छ ।’

सिआइबीले पक्राउ परेको चाइनीज समूहले पाँच वटा कम्पनीहरु खडा गरेर अन्य सुनहरु ल्याएको  देखिएको जनाएको छ । नेपाली नागरिकता बनाउने विदेशी नागरिकहरुको विषयमा थप अनुसन्धान गरिने प्रमुख बजाचार्यले बताउनु भयो । उहाँले सुनको रकम भुक्तानी डिजिटल रुपमा गरेको देखिएको पनि बताउनु भयो । सिआईबीले सुन तस्करी प्रकरणमा फरार १८ जना खोज्नका लागि सबै विधिहरु अवलम्वन भएको बताएको छ । फरारहरुलाई पक्राउ गर्नका लागि पर्पल नोटिस जारी गरिसकिएको सिआइबीले बताएको हो । सुन तस्करीमा चिनियाँ नागरिकहरुको ठूलो नेक्सस संलग्न रहेको जानकारी दिएको छ । चिनियाँ नागरिकले तस्करी गरेर काठमाडौंमा सुन भित्र्याउन र त्यसको व्यवस्थापन गर्न नेपाली नागरिकको नाममा ७ वटा कम्पनी खोलेको अनुसन्धानका क्रममा खुलेको सीआइबीले बताएको छ । अनुसन्धानका क्रममा ६ वटा कम्पनीमार्फत सुन ल्याएको देखिएको छ । हङकङबाट आएको सुन लाजिम्पाट र टोखामा गाल्ने गरेका पनि सिआइबीले जनाएको छ । सुन ल्याउनेदेखि व्यवस्थापन गर्नका लागि तस्करहरुले दुईवटा समूह बनाएको देखिएको छ । हर्कराज राईले भन्सारमा आएको सामान गोदाममा पु¥याउने गरेका अनुसन्धानका क्रममा खुलेको छ । युप्टिङ छिरिङले कम्पनी खोल्ने र हर्कराजले कम्पनी खोल्न गरिब नेपाली खोजेर दर्ता गर्ने गरेको देखिएको छ।