सिरिया टर्कीसँग सम्बन्ध सुधारका लागि खुला छः असद

.

सिरियाली राष्ट्रपति बसर अल–असदले सिरिया टर्कीसँगको सम्बन्ध सुधारका लागि पहल गर्न खुला रहेको बताउनुभएको छ । सिरियाको सार्वभौमसत्तामा जोड दिँदै र आतंकवादी समूहहरू विरुद्ध लड्ने प्रतिवद्धतालाई जोड दिनुभयो । सिरियाका लागि रुसी राष्ट्रपतिका विशेष दुत अलेक्जेन्डर लभेरेन्टीभसँगको भेटमा असादले दमास्कसमा यस्तो टिप्पणी गर्नुभएको हो । असदले सिरियाको सार्वभौमसत्ताको सम्मान गर्ने र सिरिया–टर्की सम्बन्ध सुधार गर्ने कुनैपनि प्रयासको आधारको रूपमा आतंकवादसँग लड्ने महत्वलाई जोड दिनुभयो । ल्याभ्रेन्टीभले सफल मध्यस्थताका लागि अनुकूल परिस्थितिहरू उल्लेख गर्दै सिरिया र टर्कीलाई समावेश गर्ने पहलहरूको लागि रूसको समर्थन व्यक्त गर्नुभयो । सिरियाली गृहयुद्ध शुरु भएपछि टर्की र सिरियाले २०१२ मा औपचारिक कुटनीतिक सम्बन्ध तोडेका थिए । टर्कीएले असद सरकारविरुद्ध लडिरहेका विद्रोहीहरूलाई समर्थन गरेका थिए । पछिल्ला वर्षहरूमा सम्बन्धमा सुधारका संकेतहरू आए पनि उल्लेखनीय प्रगति हुन सकेको छैन । टर्किएले कुर्दिश विद्रोही समूह टर्किएले खतराको रूपमा हेरेको कुर्दिस्तान वर्कर्स पार्टी (पीकेके) को खतरालाई बेवास्ता गर्ने उद्देश्यले २०१५ देखि सिरियामा धेरै ठूला सैन्य कारबाहीहरू पनि शुरु गरेको छ ।
सिन्ह्वाको सहयोगमा न्युज एजेन्सी नेपालले तयार पारेको समाचार सामग्री ।