प्रधानमन्त्री अल्पमतमा छन्, तत्काल राजीनामा दिनुपर्छः प्रतिनिधि सभाका सांसदहरु

.

प्रतिनिधि सभाका सांसदहरुले प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाललाई तत्काल राजीनामा दिन आग्रह गरेका छन् ।

आईतवार प्रतिनिधि सभा बैठकको शुन्य समयमा बोल्दै नेपाली काँग्रेस, नेकपा एमाले, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका सांसदहरुले बहुमत गुमिसकेकाले संसदले वर्तमान सरकारलाई हटाउनुपर्ने तर्क समेत गरेका छन् । काँग्रेस सांसद रामहरि खतिवडाले बाढी र पहिरोले सडक अवरुद्ध पारेजस्तै सरकारले देश नै अवरुद्ध पारेको उल्लेख गर्दै संसदले त्यसलाई पन्छाउनुपर्ने बताउनु भयो । उहाँले सरकारले कुनैपनि काममा अवरोध गर्न नहुने बताउनु भयो ।
सांसद खतिवडाले भन्नुभयो, ‘सदनले सरकारलाई पन्छाउनु प¥यो । बाढी र पहिरोले सडक छेकेजस्तै सरकारले ससदको कामलाई पनि छेकेको छ ।’
एमाले सांसद रघुजी पन्तले संसदमा बहुमत गुमाइसकेकाले प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले नैतिकताको आधारमा पनि राजीनामा दिन उपयुक्त हुने बताउनु भयो । संविधानले उहाँलाई विश्वासको मत दिने अधिकार दिएपनि बहुमत गुमाएकाले प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिएर नयाँ सरकार गठनका लागि मार्ग प्रशस्त गर्नुपर्ने बताउनु भयो ।
सांसद पन्तले भन्नुभयो, ‘लोकतन्त्रको शौन्दर्य त्यसको एउटा नैतिक पक्ष हुन्छ । एउटा संवैधानिक पक्ष पनि हुन्छ । तर नैतिक कुराहरु संविधानमा लेखिएको हुँदैन । अहिलेको नैतिक प्रश्न के हो भने प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुहोस । यद्यपि संविधानले उहाँलाई विश्वासको मत लिने अधिकार दिएको छ । विश्वासको मत लिने समय पनि दिएको छ । तर नैतिक पक्ष त्यो होइन । अत्याधिक रुपमा उहाँले बहुमत गुमाईसकेपछि राजीनामा गर्नु उपयुक्त हुन्छ । बहुमत नभएकाले उहाँको काम राजीनामा दिने मात्रै हो ।’
प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले बहुमत पु¥याउन सक्ने अवस्था नभएकाले संसदमा विश्वासको मत लिने काम आवश्यक नभएको राप्रपाकी सांसद रोशन कार्कीले बताउनु भयो । उहाँले प्रधानमन्त्रीसँग बढिमा ६३ मत रहेकाले संसदमा बहुमत पाउने अवस्था नरहेको तर्क गर्नुभयो ।
सांसद कार्कीले भन्नुभयो, ‘प्रधानमन्त्री दाहालसँग ६३ मत मात्रै रहेकाले बहुमत पु¥याउन गाह्रो छ । त्यसकारण यतातर्फ ध्यान दिन सरकारलाई आग्रह गर्न चाहन्छु ।’
यता प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले आगामी असार २८ गते विश्वासको मत लिने तयारी गर्नुभएको छ । तर काँग्रेस, एमालेसहितका सांसदहरुले भने सत्ता साझेदार दलहरुको समर्थन गुमाउँदै गएका प्रधानमन्त्रीले पदमा बसिरहन उपयुक्त नहुने जिकिर गर्दै आएका छन् । —न्युज एजेन्सी नेपाल